הנסיכה האמריקאית | תיאטרון החאן

2024

2023

2021

2020

1970

המאה-19

תקופת תיאטרון החובבים

טקס הפתיחה

הנסיכה האמריקאית

Video

קטעי וידאו נוספים

תמונות נוספות

מאת נסים אלוני

שנת 2009

עלילת הנסיכה האמריקאית מתרחשת בארץ מסויימת בדרום אמריקה.

המלך בוניפאציוס ויקטור-פליקס, לבית הוההנשואדן, ובנו נסיך הכתר פרדיננד, נמלטו ממולדתם, בוגומאניה הגדולה. שם, בארץ הישנה, היה האב מלך "בחסד אלוהים". היום הוא קורא לעצמו פליקס ואן שואנק ובקושי רב מתפרנס משיעורים בצרפתית. בנו הנסיך לשעבר נקרא בגלות- פרדי. האב מבקר אצל מריטה, זונה מ"רחוב הירח", סמוך לתחנת הרכבת. הוא אינו יודע כי גם בנו נדרש לחסדיה.

יום אחד מקבל המלך הגולה מכתב מדמות מסתורית, דולי קוקומאקיס, המכנה עצמה הנסיכה האמריקאית. למכתב מצורף מכשיר הקלטה והיא מבקשת שיקליט עליו את סיפור חייו. בתמורה היא שולחת לו סכום כסף חודשי. מאוחר יותר מבקשת הנסיכה האמריקאית להשתמש בספור חייו של המלך כבסיס לסרט על חייו. היא שולחת אליו את במאי הקולנוע הנודע ז'אן פול קרופניק. ש"כבר עשה שלושה סרטים. שלושתם על מלכים, שלושתם כישלונות, אבל כישלונות שפתחו תקופה". הדמיון בין הסרט לבין חייו האמיתיים של המלך, הינו מקרי בלבד. המלך מסרב להיות דמות קולנועית, אולם בנו, פרדי, מתלהב ומחליט לממש את הרעיון בכל מחיר. בתשלום שהוא מקבל עבור הזכויות על הסרט, פודה המלך את הזונה מריטה מן הסרסור שלה. פרדי אמור לשחק בסרט את דמות אביו המלך בצעירותו, לשאת את אמו ולהוליד את עצמו. את המלך בבגרותו אמור לגלם שחקן הוליוודי נטול שם ופנים. אולם הנסיכה תובעת, כי לפחות את סצנת הסיום של הסרט - סצנת הרצח - יגלם המלך האמיתי.
[book id='141' /]
תמונות מההצגה
משתתפים: אריה צ’רנר, אודי רוטשילד

בימוי: אודי בן-משה
תפאורה: סבטלנה ברגר
תלבושות: עפרה קונפינו
תאורה: רוני כהן
מוסיקה: קרן פלס

 
  פרס הצגת השנה בהעלאה מחודשת לשנת 2009  פרס השחקן הראשי של השנה - אריה צ'רנר  פרס עיצוב התאורה של השנה - רוני כהן
מתוך הביקורות
"זה מחזה מבריק על מלך המוכן לוותר על הכתר שלו בחיים כדי לא להפוך את החיים לפארודיה לעסקי שעשועים, ובן שמוכן לחיות את האשליה, בתנאי שהוא יודע שזאת אשליה, בלי פיקולו מזורגג, ולכן לא יכול להתמודד עם החיים. אודי בן משה מוכיח פעם נוספת (יחד עם קרן פלס) שהוא יודע לראות חומר מוכר באור חדש, ומוכיח שיש לנו קלאסיקה ישראלית."
-- מיכאל הנדלזלץ, הארץ
"'הנסיכה האמריקאית' בתיאטרון החאן, שעולה בבימויו של אודי בן משה, היא הצגה חכמה ומרגשת. למרות שעברו כמעט חמישה עשורים מאז כתב אותה אלוני, היא עדיין חדשנית, נועזת ונפלאה כשם שהייתה... ללא ספק אחת ההצגות הטובות ביותר שראיתי בשנים האחרונות. הנאה צרופה."
-- יונתן קלדרון, מעריב
"הישגו החשוב של בן משה הוא בעיצוב משחקם של אריה צ`רנר, בתפקיד המלך והשחקן המגלם אותו, ושל אודי רוטשילד בתפקיד הבן המורד. כמלך צ`רנר יוצר דמות קרובה מאוד לזו של המלך ליר, בגוון עדין של טירוף, ובעיצוב מרגש של אהבתו המאוחרת. והוא יוצר דמות עסיסית מאוד, תי אטרלית-קרקסית, בתפקיד השחקן שבא לגלם את המלך. אודי רוטשילד בתפקיד הבן מגיע בהצגה הזאת להישגו הבימתי הגדול ביותר. הוא מצליח לעצב את הדמות בגיוון קולי ובגיוון פיזי, ושולף עמם בזה אחר זה שכבות של ציניות, אלימות ורוך מזדמן."
-- צבי גורן, הבמה
 jerusalem-muni-logo culture-sport-logo keren-logo
Designed by Kinammon | Site by Get Traffic