לילה במאי | תיאטרון החאן

2024

2023

2021

2020

1970

המאה-19

תקופת תיאטרון החובבים

טקס הפתיחה

לילה במאי

Video

מאת א.ב יהושוע

שנת 1988

[book id='56' /]
תמונות מההצגה
משתתפים: יהודה אלמגור, גילי בן אוזיליו, אורה מאירסון, אילן חזן, טוביה טבי, דבורה קידר, עליזה רוזן

בימוי: רוני ניניו
תפאורה: משה שטרנפלד
תלבושות: ענת מסנר
תאורה: ג’ודי קופרמן
מוסיקה: לחן: שמוליק נויפלד

כתבות וראיונות

בהצגה זו חזרה לחאן השחקנית עליזה רוזן לאחר היעדרות של שש שנים.

דבר המחזאי, א.ב. יהושע

משפחה ירושלמית, אח נירוטי, חסר מנוחה שרוצה להשיב את הבעל הראשון לחיק אחותו, רצון של חזרה מטורפת ומיואשת שהיא בעצם מין תשוקה בלתי-מובנת להרס, אלה היו האלמנטים הראשונים שהתרוצצו בי כשחשבתי על קריאת מחזה. אבל לאחר מכן באה המלחמה, וברצוני ושלא-ברצוני, היא חילחלה אל תוך המחזה. ולא המלחמה עצמה היא שתפסה אותי אלא התקופה שקדמה לה - הימים הארוכים של מאי 67.

בימים אלה תהחוללה המלחמה הקשה ביותר - המלחמה עם עצמנו. חברה מערבית, מפונקת, שאננה, צינית, אכולה בשטויות, מבולבלת בערכים משובשים, נאלצת לפתע ובבת-אחץ להפוך את מבנה מולקולות הדם שלה וליהעשות, ביסורים רבים אבל גם בהתפעמות, מדינת מלחמה. רציתי לתפוס את הרגע הכואב הזה של המעבר, שאחד מביטוייו המובהקים ביותר התחולל ודאי בלילה שבין ה-22 ל-23 במאי, כשהורדן המצרי, הפארטנר האומלל והמשוגע שלנו, התבלבל אף הוא והכריז על סגירת המיצרים.

המלחמה הקרבה מטילה בתחילת המחזה רק צל על הדמויות הללו שמסובכות כל אחת בבעיות שלה, אט אט הופך הצל למהות פנימית. אלמנטים היסטוריים - פוליטיים - חברתיים - מותכים לתוך המהלך הנפשי-אינטימי ויוצרים תרכובת חדשה שתאפיין מכאן ואילך את "המצב הישראלי", מצב השולט שליטה עמוקה על אופיינו הלאומי ועל תרבותנו.

 jerusalem-muni-logo culture-sport-logo keren-logo
Designed by Kinammon | Site by Get Traffic