דוחקי הקץ | תיאטרון החאן

2024

2023

2021

2020

1970

המאה-19

תקופת תיאטרון החובבים

טקס הפתיחה

דוחקי הקץ

Video

קטעי וידאו נוספים

תמונות נוספות

מאת מוטי לרנר

שנת 2013

מחזאי ירושלמי שעזב את הדת מגלה שבנו יחידו התחפש בפורים לברוך גולדשטיין. במסעו להציל את נפש בנו הוא פוגש ברבנים שהפיצו את התורה הדתית והרעיונית שהשפיעה על גולדשטיין לבצע את הטבח במערת המכפלה. לחרדתו, הוא רואה כיצד משתלטת תורה זו גם על עולמו של בנו, ויוצרת ביניהם קרע שאינו ניתן לאיחוי.
משתתפים: ארז שפריר, אריה צ’רנר, אבי פניני, איתי זבולון, ניר רון, כרמית מסילתי-קפלן, יונתן מילר, יוסי עיני

בימוי: רוני ניניו
תפאורה: כנרת קיש
תלבושות: דליה פן הלר
תאורה: רוני כהן
מוסיקה: שמוליק נויפלד

מתוך הביקורות
"שחקני החאן במלוא כשרונם– אריה צ'רנר המרשים כרבנים ליאור וגינזבורג, ארז שפריר הדרמטי ביותר כגולדשטיין, יונתן מילר בציניות נאותה כרבנים אלבה וצורי, יוסי עיני המצוין כראש ישיבה המנסה ללכת בין הטיפות, וכן כרמית מסילתי-קפלן כמנהלת התאטרון ואבי פניני כיועץ המשפטי שלה.  במרכז הצוות הראוי הזה ניצבים ניר רון, כמחזאי, ואיתי זבולון כבנו. יש במשחקם להט כראוי לרמת הטקסט התורני הפנאטי של הבן או החילוני של האב , שנראה כאילו חושף אמיתות שלא היו ידועות לו בעבר, או שלא יצאו לאור במהלך השנים, לפני הטבח ואחריו, ובדרך אל רצח רבין."
-- צבי גורן, הבמה
"לעומת הבימוי, שמנסה אולי ליצור ריחוק אצל הקהל, ובכך לחבר אותו לרעיונות שההצגה מנסה להעביר, המשחק של ניר רון מחזיר את הקהל שוב ושוב לתוך הרגש. גם כשהוא מקריא מהדף, וגם כשהוא לבד על הבמה, רון מצליח להעביר בצורה משכנעת עד כאב את תסכולו של חגי – דתי שחזר בשאלה, אך עדיין מחפש תשובות בדת, ואב שרוצה רק את הטוב ביותר עבור בנו. לקראת סוף ההצגה, בסצנה יוצאת מן הכלל, חגי מתחיל לכתוב את המחזה שלו, ומנהל דיון בדיוני עם גולדשטיין (ארז שפריר בתפקיד מצמרר ומעולה), אליו מצטרף גם בנו. ברגע אחד מתערבבים כל האלמנטים של ההצגה, הנגיעה למציאות, מערכת היחסים הסבוכה בין האב לבן והטענות כלפי הדת. קשה היה למצוא אדם אחד בקהל שלא היה מזועזע."
-- טל אימגור, עכבר העיר
"מצמרר ויעיל. אני מניח שיהיו צופים ישראלים שלא יתקשו לטעון שזו הסתה והמציאות היא מורכבת יותר. חילוני כמוני אינו יכול שלא לצאת מהצגה זו בתחושת שאם יש כאן מלחמת תרבות על נפשה של היהדות ושל החברה בישראל, הרי שהצד "שלי" הפסיד אותה בגדול, ומה שנשאר לו לעשות הוא להתעקש לעשות הצגות חשובות ומתסכלות כאלה. אחת ההצגות החשובות המועלות כעת בארץ וצריכה להיות חובת צפייה לכל אדם חושב שאכפת לו מארצו ישראל."
-- מיכאל הנדלזלץ, הארץ
 jerusalem-muni-logo culture-sport-logo keren-logo
Designed by Kinammon | Site by Get Traffic