ירושלים החדשה | תיאטרון החאן

2024

2023

2021

2020

1970

המאה-19

תקופת תיאטרון החובבים

טקס הפתיחה

ירושלים החדשה

Video

קטעי וידאו נוספים


Warning: include_once(/home/khanarchive/public_html/wp-content/plugins/flickrfield/phpflickr/phpFlickr.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/khanarchive/public_html/wp-content/themes/homepageheb - unneccasary/single-shows.php on line 300

Warning: include_once(): Failed opening '/home/khanarchive/public_html/wp-content/plugins/flickrfield/phpflickr/phpFlickr.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/khanarchive/public_html/wp-content/themes/homepageheb - unneccasary/single-shows.php on line 300
2012 - חדשות - תמונות מחדר החזרות של "ירושלים החדשה"

מאת דייויד אייבס

שנת 2012

דרמת בית משפט תיאולוגית-פילוסופית חריפה, המציגה את העימות בין הפילוסוף ברוך דה שפינוזה (1632-1677) הנאשם בכפירה, לבין פרנסי הקהילה היהודית באמסטרדם. במהלך שימוע שנערך בבית הכנסת של הקהילה, מגן הפילוסוף על תורותיו הרדיקליות, בהן הוא מזהה בין אלוהים לטבע, שולל את מקורם האלוהי של כתבי הקודש ודוגל בחירות המחשבה והדיבור. לאחר מספר שעות של דיון הוא מנודה מן הקהילה היהודית ומוטל עליו חרם בלתי הפיך (החרם הגורף ביותר שהטילה הקהילה אי פעם).
[book id='144' /]
תמונות מההצגה
משתתפים: אריה צ’רנר, אבי פניני, אורית גל,  אורטל אבנעים, איתי זבולון, ויטלי פרידלנד, כרמית מסילתי-קפלן, יוסי עיני

בימוי: סיני פתר
תרגום: איתן בלום
תפאורה: דנה צרפתי
תלבושות: דליה פן
תאורה: רוני כהן
מוסיקה: נעמה רדלר

מתוך הביקורות
"בבימויו המרשים והמיומן של סיני פתר... כדאי לציין את יוסי עיני הבוטה והסמכותי בתפקיד חבר מועצת העיר, אבי פניני, פרנס הקהילה, אריה צ'רנר (המצוין!) בתפקיד הרב הראשי, החווה את הנאמנות הכפולה - הן לקהילה והן לתלמידו הנאמן שפינוזה. והעיקר - ויטלי פרידלנד בתפקיד שפינוזה. הוא מעצב דמות מאוד טבעית וחיונית, כמי שרואה ומבין את הדברים בתום לב, עם חיוך, כמובן מאליו."
-- בן-עמי פיינגולד, מקור ראשון
"במרכזה של ההצגה, המוגשת בתפאורה יפה של בית הכנסת הפורטוגזי הישן, שעיצבה דנה צרפתי, ובתלבושות תקופתיות של דליה פן הלר, ניצב השחקן ויטלי פרידלנד שמצליח להחיות בקלילות את הטקסטים הרעיוניים, ובחלקה האחרון של ההצגה חודר אל מעבר להם וחושף באמצעותם את הטרגדיה של החרם... מסייעים לו בכך איתי זבולון המצוין כחברו הצייר סימון דה פריס, ובמיוחד אריה צ'רנר, סמכותי כמורהו של שפינוזה, הרב מורטרה, רבה הראשי של אמסטרדם. שניהם, כמו פרידלנד, מגיעים אל שיא משחקם בחלקה השני של המערכה השנייה, כשהם מצליחים לבטא היטב את הכפילות הטרגית של יחסם לשפינוזה, כאדם וכפילוסוף-מורד."
-- צבי גורן, הבמה
"ויטלי פרידלנד בתפקיד שפינוזה מעצב דמות מורכבת ורבת פנים. הוא מרגיז בשחצנותו כלפי הממסד ומעורר חמלה בחוסר יכולתו להסביר לעולם את השקפתו. אריה צ'רנר מצוין בתפקיד הרב הראשי, זה שליבו נשבר כאשר תלמידו החכם ביותר מנחיל לו את האכזבה המרה ביותר. יוסי עיני בתפקיד הקטגור מספק להצגה את הצד הנוקשה והממסדי, ואילו כרמית מסילתי-קפלן המעולה בדמות האחות, מספקת את ההזדמנות להתפרק מעט מהכובד הפילוסופי, כאשר היא סוחטת מכל שורה שלה את צחוק הקהל בדיוק מתמטי."
-- יאשה קריגר, עכבר העיר
 jerusalem-muni-logo culture-sport-logo keren-logo
Designed by Kinammon | Site by Get Traffic