הבתולה מלודמיר | תיאטרון החאן

2024

2023

2021

2020

1970

המאה-19

תקופת תיאטרון החובבים

טקס הפתיחה

הבתולה מלודמיר

Video

תמונות נוספות

מאת יוספה אבן שושן

שנת 1997

מחזה מרגש המפגיש אותנו עם דילמה עכשווית - על פסקי הלכה, על אינטרסים חברתיים, על מקומה של האשה בחברה ועל התמודדותו של הפרט מול החברה.

סיפור של חנה-רחל, הבתולה מלודמיר, בהשראת סיפור מן המאה ה-18.

חנה רחל, בת יחידה אלב אוהב ופתוח מגלה את הקירבה לאלהים בספרים ובכתובים. בסקרנות ובאמונה שלמה היא שואלת ומקשה קושיות. התשובות שהיא מקבלת תמיד ניתנות, לדעתה, לפרשנות.

ערב כלולותיה היא מבינה לראשונה בחייה שלא תוכל לקיים חיי משפחה ובמקביל להמשיך ללמוד. בחברה דתית, שבה נשים המתעמקות בלימוד נחשבות לחריגות, אין מקום לאישה זו, אשר מבקשת להתקרב אל אלוהיה על ידי לימוד כתבי הקודש והבנתם.

בחיפוש מתמיד, תוך שהיא ממשיכה בשאלותיה הנוקבות, היא מרחיקה מעליה את האנשים האהובים עליה ביותר - אירוסיה מבוטלים, היא מוחרמת על ידי הקהילה, נשארת בבדידות כמעט מוחלטת וגוזרת על עצמה חי פרישות.

אישיותה יוצאת הדופן והתשובות שהיא מצליחה לתת, מושכים אליה נשים חריגות שאף הן נודו או הורחמו על ידי החברה שבתוכה חיו.

תוך זמן קצר מתהווה סביבה 'חצר' והיא הופכת בעל כורחה למנהיגה-צדקת. קיומים של שני חצרות מאמינים באותה קהילה יוצר סכנה למלחמת אחים. סכנה זו מעלה את הדיון בדבר הפרשנות שניתנת לכתבי הקודש.
[book id='96' /]
תמונות מההצגה
משתתפים: גילי בן אוזיליו, עליזה רוזן, יגאל שדה, יורם יוספסברג, בסאם זועמוט, יהויכין פרידלנדר, תמרה דיין, מוטי כץ, נעמי פרומוביץ’, אריה צ’רנר, אבינועם מור חיים, יעל ברנפלד, קטיה זימבריס

בימוי: אופירה הניג
תפאורה: פרידה קלפהולץ
תלבושות: פרידה קלפהולץ
אביזרים: יהודית בלוך
תאורה: רוני כהן
מוסיקה: רוני פורת

כתבות וראיונות

 

 jerusalem-muni-logo culture-sport-logo keren-logo
Designed by Kinammon | Site by Get Traffic