ג’ונגל הכרך | תיאטרון החאן

2024

2023

2021

2020

1970

המאה-19

תקופת תיאטרון החובבים

טקס הפתיחה

ג’ונגל הכרך

Video

תמונות נוספות

מאת ברטולד ברכט

שנת 1976

שלינק, סוחר מלאי, נכנס לספריה עירונית בשיקגו ומבקש לקנות את דעתו של הספרן, גרגה, אודות ספר. סירובו של גרגה למכור את דעתו, מוביל למאבק אלים, המשורטט כדו קרב בזירת אגרוף. שלינק מותיר לגרגה את נכסיו שלו ובו בזמן גוזל ממנו את נערתו ומשפחתו. בין השניים מתפתחת מערכת יחסים תלותית ובלתי צפויה, המבוססת בין היתר, על הרומן בין שני המשוררים הצרפתיים – פול ורלן וארתור רמבו.
ברכט מתאר את תהליך העבודה על "ג'ונגל הכרך", המחזה הראשון פרי עטו: "כתבתי, בעיקר, בחוץ, תוך כדי הליכה... ערבתי מילים כמו משקאות חריפים. סצנות שלמות, יצירתי במלים ניתנות למישוש של טקסטורה וצבעים: דובדבנים, אקדח, כיס מכנסיים. עירוב האומנות..." (מתוך תכניית ההצגה)
משתתפים: שלמה תרשיש, אורי אברהמי, אשר צרפתי, אלי דנקר, רחל לוי, רחל הפלר, שמעון בן ארי, שפרה מילשטיין, אבינועם מור חיים, רמי סימן טוב

בימוי: אילן רונן

תרגום: גבי אלדור

תפאורה: פרידה קלפהולץ

תלבושות: פרידה קלפהולץ

תאורה: בן ציון מוניץ

כתבות וראיונות

על בחירת המחזה המחזה הועלה לראשונה בארץ על במת החאן הירושלמי, ואילן רונן נימק את בחירתו: "חיפשתי מחזה שיש בו עומק וחשיפה. חיפשתי ריאליזם נקי. אדם שנקרע – אבל מבפנים. הפגישה עם המחזה היתה מחשמלת. מקריאה ראשונה לא הבנתי אותו, אבל הוא עבד עלי בצורה רגשית. לא חשבתי לביים אותו, אבל הוא לא הרפה ממני. גם השחקנים התנפלו עליו ברגשות מעורבים של פחד ותאווה. למעשה זהו מחזה על נושא מאוד בנאלי. הוא עוסק בבדידות ובחיפוש קשר, אבל דרך החיפוש היא לא רגילה". (יהודית לבנה, "הג'ונגל שבלב", דבר, 2.2.76) על ההצגה "הצגת "ג'ונגל הכרך" בחאן הירושלמי היא אגוז קשה, אך חוויה תיאטרונית שאסור להחמיצה. כשחזרתי בליל שבת מן החזרה הכללית, שמתי לב שאיני מצליח להיפטר ממנה: ראיתי לנגד עיני את סקיני (אורי אברהמי) מדגים בעזרת תפוח אדום וסכין מה היה רוצה לעשות למשפחת גרגה השנואה... ראיתי את החתונה הזעיר בורגנית של גרגה עם הזונה ג'יין, כשאביו המחריד מוכן לקבל הכל מילדיו: בגדים, סטייקים, רהיטים, טבק – אבל מתנפל עליהם כששלינק מאיים במשפטים ובמאסר ובוכה על שסרו מדרך הישר. אם אפשר לראות היום הצגה חשובה על בימה ישראלית, הרי זו הצגתו החדשה של החאן. אם תלכו- ספק אם תבלו בנעימים. אם לא תלכו – תחמיצו חוויה נדירה." (מיכאל אוהד, "שלינק נגד גרגה", הארץ, 30.1.76) בסיום ההצגה, לפני ששלינק (אשר צרפתי) מתאבד, הוא פושט כליל את בגדיו ואז גומע את כוס הרעל. "במוות ראיתי משהו אצילי ויפה – אומר אילן רונן – זו החזרה אל עצמו ואל שורשיו." (יהודית לבנה, "הג'ונגל שבלב", דבר, 2.2.76)
 jerusalem-muni-logo culture-sport-logo keren-logo
Designed by Kinammon | Site by Get Traffic